Fordulópont a kutatásban

1 dec

By:

Bár korábban is több alkalommal készültek ásatási tervek, a székelyderzsi vártemplomnál soha nem volt még régészeti kutatás. Már a héten elkezdett kutatási munkálatok híre valódi öröm nem csupán a szakembereknek, de a helyieknek is.

Érdeklődnek, és izgalommal várják: valyon találnak-e alagutat, amelyről a helyi mondavilág regél. Demeter Sándor Loránd lelkész azt is elmondta: sok minden megerősödhet vagy elbukhat, ami eddig csak külső megfigyelések hipotéziseként állta meg helyét. Lapunkban korábban többször is szóltunk a vártemplom teljes rehabilitációjának szükségességéről. Hogy a tervek elkészélhessenek, több szakvélemény szükséges, és mert a Világörökség részeként kiemelt műemlékről van szó, fokozottabbak a szakmai követelmények. Első lépés a templom vizesedésének megszüntetéséhez a tereprendezés, amelyet régészeti kutatásnak kell megelőznie, ami egyben a tervező munkáját is segíti majd. A jelenlegi kutatást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régésze, Sófalvi András vezeti, és vele dolgozik Botha Zoltán és Zólya Levente régészhallgató. Igyekeznek behatárolni, mekkora a feltöltési szint, meddig lehet földmunkát végezni. Egyelőre kutatószelvényeket nyitottak – mondta el érdeklődésünkre Sófalvi András. – A templomról készűlt szakirodalom a torony állásából azt feltételezi, hogy léteznie kell egy korai várfalnak – erre is rákeresnek. A napokban dendrokronológus is bekapcsolódik a tevékenységbe. A munkálatokat a megyei tanács célpályázatából finanszírozzák. A kutatási folyamatra a továbbiakban még visszatérünk.

[the_ad id=”1252″]

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .